
OSPKOP ve stávkové pohotovosti
Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody (OSPKOP) oznamuje, že se v souladu s Článkem VIII., odst. 6 Stanov OSPKOP usnesl Výkonný výbor odborového svazu na následujícím:
OSPKOP na základě reakce svých základních odborových organizací a jednání 2. sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyjadřuje svou podporu stávkové pohotovosti ČMKOS vyhlášené dne 15. 5. 2023 na protest proti porušení sociálního dialogu vládou a přenesením negativních dopadů navrhovaných úsporných opatření především na nejslabší skupiny občanů ČR.
2. sněm ČMKOS
V úterý 30. 5. 2023 jednal sněm ČMKOS, který se kromě pravidelné agendy věnoval aktuální situaci okolo vládního "Návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů". Sněm přijal "Prohlášení", v němž mimo jiné upozornil, že vládní proklamace, aby stát začal s šetřením u sebe, dopadne dvojnásobně na zaměstnance ve veřejné sféře, tedy na zaměstnance ve školství, kultuře, bezpečnostních sborech či zdravotnictví, kteří propad veřejných financí nezpůsobili. Ti budou postiženi jak dopady úspor obecně, podobně jako ostatní zaměstnanci a občané, ale navíc krácení financí na provozní náklady a snižování objemu financí na platy povedou ke ztrátě jejich pracovních míst a dalšímu propadu platů.
Dále sněm schválil uspořádání protestních akcí, organizovaných jednotlivými svazy, v posledním červnovém týdnu 26. až 30. 6. 2023, jejichž koordinací byl pověřen stávkový výbor ČMKOS.
Stanovisko ČMKOS k materiálu „Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů“
Vláda poslala 23. 5. 2023 do vnějšího připomínkového řízení "Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů", na jehož připomínkování vyčlenila pouze pět pracovních dnů, ačkoliv vládní představitelé odborové zástupce na květnové tripartitě ujišťovali, že na připomínkování dostanou dost času. ČMKOS reagovala na tento krok následující den na tiskové konferenci, kde také představila své návrhy řešení konsolidace veřejných rozpočtů, o nichž chtěla s vládou jednat a zapracovat je do konsolidačního balíčku.
Dne 29. 5. 2023 na závěr lhůty pro připomínkové řízení zaslala ČMKOS vládě své připomínky k "Návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů", v nichž shrnula všechny nedostatky návrhu a v příloze připojila své řešení konsolidace veřejných rozpočtů.
V dalším textu se můžete s obsahem těchto odborových materiálů seznámit.
ČMKOS ve stávkové pohotovosti
Od pondělí 15. 5. 2023 je Českomoravská konfederace odborových svazů ve stávkové pohotovosti. K tomuto kroku odborové svazy přistoupily v reakci na vládní nejednání o konsolidačním balíčku, jehož obsah vláda představila 10. 5. 2023, aniž by jej projednala se sociálními partnery v rámci tripartitního dialogu na Radě pro hospodářskou a sociální dohodu, jejíž pracovní tým byl svolán až na 15. 5. 2023. Tímto krokem vláda jednostranně ohrozila dosavadní sociální smír a odbory jen uplatnily své zákonné právo. Proti obsahu vládního balíčku se negativně vymezuje také strana zaměstnavatelů.
Průzkum Unie zaměstnavatelských svazů k poskytování benefitů bez daňového zvýhodnění
V souvislosti s vládními úspornými opatřeními provedla Unie zaměstnavatelských svazů ČR (UZS ČR) průzkum mezi zaměstnavateli k poskytování benefitů zaměstnancům v případě, že dojde ke zrušení jejich daňového zvýhodnění. Průzkumu se zúčastnilo 448 respondentů z řad zaměstnavatelů a plyne z něj, že volnočasové zaměstnanecké benefity poskytuje svým zaměstnancům téměř 90 % zaměstnavatelů.
Volnočasové benefity jsou velmi populární nástroj pro odměňování zaměstnanců. Zrušení jejich daňového zvýhodnění by ale znamenalo, že je 94 % zaměstnavatelů přestane poskytovat, nebo výrazně omezí jejich objem. Bude to mít negativní dopad na státní rozpočet, což je v přímém rozporu se zveřejněnými propočty ministerstva financí.
„V médiích se objevily propočty ministerstva financí, že zrušením daňového osvobození benefitů stát získá 1,4 mld Kč. Jenže to by platilo pouze v případě, že by zaměstnavatelé poskytovali benefity nadále nebo by je nahradili mzdou. To se však evidentně nestane. Zaměstnavatelé benefity zruší a značná část takto ušetřených peněz může skončit v podobě dividend u zahraničních matek, místo aby je mohli zaměstnanci využít na tuzemskou spotřebu a podporu ekonomiky. Stát na takovém opatření jedině prodělá,“ upozorňuje Jiří Horecký, prezident UZS.
Proč odbory odmítají vládní "konsolidační" balíček
V pondělí 15. 5. se sešli předsedové odborových svazů sdružených v ČMKOS k jednání, na němž zhodnotili dopady úsporných opatření ozdravného plánu vlády na zaměstnance a projednali možnosti a způsoby protestů proti jejich přijetí. Výsledkem jednání bylo vyhlášení stávkové pohotovosti.
Výkonný výbor Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody oslovil členy svých základních organizací, aby získal mandát připojit se protestním akcím ČMKOS.
První reakce odborů na “konsolidační” balíček
Ve čtvrtek 11. 5. 2023 představila vláda ČR ozdravný plán pro veřejné finance „Česko ve formě“. Řada úsporných opatření ozdravného plánu se významně dotkne i zaměstnanců a jejich ekonomické a sociální situace. Bezprostředně po tiskové konferenci vlády se uskutečnila tisková konference Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), na níž předseda konfederace Josef Středula seznámil novináře a veřejnost s prvním hodnocením vládou navržených úsporných opatření.
Návrh zákona o veřejné kulturní instituci v připomínkovém řízení
V pátek 5. 5. 2023 Ministerstvo kultury poslalo do vnějšího připomínkového řízení návrh nového zákona o veřejné kulturní instituci (dále jen VKI). Na uplatnění připomínek prostřednictvím oficiálních připomínkových míst je vyhrazeno dvacet dnů.
68 NE! protestní akce OS KOVO
Na 29. března 2023 od 12.00 hod. svolává Odborový svaz KOVO všechny před Úřad vlády ČR, aby řekli odchodu do důchodu v 68 letech jasné NE, aby podpořili požadavek svých kolegyň a kolegů v náročných profesích na dřívější odchod do důchodu.
VEŘEJNÁ KULTURNÍ INSTITUCE – seminář v Poslanecké sněmovně 1. 3. 2023
Ministerstvo kultury, v souladu s legislativním plánem vlády na rok 2023. intenzivně připravuje nový zákon o Veřejné kulturní instituce (VKI), který má zlepšit právní prostředí v oblasti kultury, zejména v oblasti vícezdrojového financování, a má zajistit finanční stabilitu a zefektivnění financování právnických osob poskytujících veřejné kulturní služby.
Dne 1. 3. 2023 proběhl v Poslanecké sněmovně seminář k problematice návrhu zákona o VKI, který organizovala poslankyně ing. Jaroslava Pokorná Jermanová (místopředsedkyně Zahraničního výboru a členka Podvýboru pro kulturu PS).