NENECHME KULTURU UTICHNOUT - protestní mítink 8.10. 2023

09.10.2023 09:11

V neděli 8. 10. 2023 v odpoledních hodinách se na Hlavním nádraží v Praze uskutečnil protestní mítink organizovaný iniciativou Nenechme kulturu utichnout, kterou podporuje také náš odborový svaz.

Výstupem z této akce je otevřený dopis našemu premiérovi a členům vlády, v němž vládu vyzýváme, aby se nezapsali do dějin jako vláda , která nechala kulturu postupně utichnout a zároveň zlepšili vážnou situaci v odměňování zaměstnanců v kultuře navýšením jejich platů v roce 2024 alespoň o 10%. Úplný text dopisu vládě naleznete zde: Nenechme-kulturu-utichnout-–-otevreny-dopis-vlade-CR.pdf (nenechmekulturuutichnout.cz) Vyzýváme členy našich základních odborových organizací a další příznivce z řad zaměstnanců kulturních organizací, aby svým podpisem otevřený dopis vládě podpořili. Podpisové archy v průběhu pondělí obdrží předsedové jednotlivých základních odborových organizací.


Prohlášení za náš odborový svaz na mítinku přednesla místopředsedkyně, jeho text si můžete přečíst níže.

Fotografie z akce jsou např. zde https://photos.app.goo.gl/Ay3Qp11SEAuDmAfZ8, záznam akce(13) NENECHME KULTURU UTICHNOUT! Přes 150 hudebníků živě na pražském Hlavním nádraží! - YouTube


Prohlášení OSPKOP z 8. 10. 2023


Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení kultury milovní občané a občanky,


Chápeme, že své dluhy stát musí splatit. Žel vládní konsolidační balíček a návrh státního rozpočtu na rok 2024 a roky následující nás utvrzují v přesvědčení, že v důsledku škrtů od „zeleného stolu“, bez důkladných analýz skutečného stavu, naše kultura na dlouhou dobu utichne.

Kultura je podfinancovaná dlouhodobě a většina kulturních organizací, které spravují naše kulturní dědictví, ještě nedohnala reálný finanční propad úsporných balíčků z let 2009 až 2011. Avšak tzv. přílepky, které se nyní v projednávaném konsolidačním balíčku vrší, mohou ohrozit funkčnost státních kulturních organizací.

Škrty v počtu státních úředníků, které vláda přenáší na své příspěvkové organizace, tedy na organizace, které mají pro stát zajišťovat odborné agendy podle speciálních zákonů a poskytovat služby veřejnosti, nyní ohrožují plnění základních činností v těchto organizacích a útlum pocítí veřejnost již v příštím roce.


Zaměstnanci Národního památkového ústavu – vysokoškolští specialisté i odborníci spravující památkové objekty a oživující zapomenuté řemeslné dovednosti – právě čelí hromadnému propouštění. Souběhem řady připravovaných vládních opatření totiž v Národním památkovém ústavu nebude krácení limitu na platy o proklamovaná 2 %, ale v součtu o 4,42 %. Důsledkem toho je, že skoro jedné stovce zaměstnanců bude snížen úvazek nebo doručena výpověď, což představuje 4,5 % z celkového počtu zaměstnanců u jediného zaměstnavatele a významně se dotkne správy nejcennějších památek v majetku státu.


Finančně a personálně oslabené paměťové organizace pak ještě více ohrozí připravovaný zákon o veřejné kulturní instituci (VKI) a jeho aplikace do praxe, která z pohledu našeho odborové svazu může vést až k privatizaci veřejného kulturního dědictví.


Stát dlouhodobě odměňuje zaměstnance v kultuře platem v nejnižší tabulce, jeho průměr je v současné době až o pětinu nižší, než je celostátní průměr platů ve veřejných službách. Proti tomuto nedůstojnému stavu se aktuálně ve svém prohlášení ohradili zaměstnanci v Národní galerii v Praze, protože to je hlavním důvodem, proč galerie není konkurence schopná na pracovním trhu. Není však jediná, stejně nízké platy, za něž nelze uživit mladé rodiny s dětmi, i hrozící ztráta benefitů, trápí zaměstnance Národního muzea či Národní knihovny a mnoha dalších kulturních organizací, které náš svaz zastupuje.


Všechny tyto důvody přivedly Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody k podpoře iniciativy Unie orchestrálních hudebníků ČR „Nenechme kulturu utichnout!“, která se nyní stala naším společným hlasem snažícím se politiky, odbornou a širokou kultury milovnou veřejnost upozornit na vážnost situace.

 

NENECHME KULTURU UTICHNOUT!

Copyright © 2011 - 2025 Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody
Copyright © 2011 - 2025 Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody