NENECHME KULTURU UTICHNOUT - prohlášení OSPKOP

27.09.2023 07:19

V pondělí 25. 9. 2023 zahájila Unie orchestrálních hudebníků ČR svou regionální protestní kampaň "Nenechme kulturu utichnout!", která vyvrcholí společný setkáním v neděli 8. 10. 2023 ve 14:00 na Hlavním nádraží v Praze. Termíny regionální akcí naleznete na webové stránce www.nenechmekulturuutichnout.cz

Náš odborový svaz kampaň podpořil svým prohlášením, které si můžete přečíst níže.


Výkonný výbor odborového svazu zve členy a členky svých základních odborových organizací, kteří nejsou spokojeni se stavem odměňování v kultuře či s utlumením odborných činností svých pracovišť, a zveme i kultury milovnou veřejnost, aby nás podpořili svou účastí na protestním mítinku 8. 10. 2023


Těšíme se na setkání s vámi v neděli 8. 10. ve 14:00 na Hlavním nádraží v Praze


PROHLÁŠENÍ OSPKOP


Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Vážené kultury milovné občanky a vážení kultury milovní občané,


dluhy se mají platit a žít na úkor příštích generací není správné. Žel předložený vládní konsolidační balíček a návrh státního rozpočtu na rok 2024 a roky následující nás utvrzují v přesvědčení, že v důsledku škrtů od „zeleného stolu“ bez důkladných analýz skutečného stavu naše kultura na dlouhou dobu utichne. Tzv. přílepky, které se v projednávaném vládním balíčku vrší, mohou dokonce ohrozit funkčnost státních kulturních organizací.

Podporujeme proto iniciativu Unie orchestrálních hudebníků Nenechme kulturu utichnout! 


Přečtěte si, prosím, tento krátký dokument, abyste věděli, co se chystá, co pro záchranu kultury plánujeme dělat a jak můžete pomoci i Vy.

                                                                

Naše největší obavy vycházejí z těchto čtyř skutečností:

1.  Kultura je dlouhodobě podfinancovaná a žádná z našich vlád zatím nedodržela své předvolební a programové sliby, že do kultury půjde 1 % z objemu výdajů státního rozpočtu. Naopak většina kulturních organizací ještě nedohnala reálný finanční propad úsporných balíčků z let 2009 až 2011.

2.  Zaměstnanci v kultuře jsou dlouhodobě nejhůře odměňovanými zaměstnanci veřejných služeb a správy. Většinou jsou odměňováni podle Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, a to podle platové tabulky, v níž jsou platy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců hluboko pod celostátní průměrnou mzdou – i proto nejsou kulturní organizace na trhu práce dlouhodobě konkurenceschopné a přicházejí o mladé odborníky, kteří za tento plat neuživí své rodiny.

Škrty v počtu státních úředníků vláda také přenáší na své příspěvkové organizace, tedy na organizace, které mají pro stát zajišťovat odbornou agendu podle speciálních zákonů a poskytovat služby veřejnosti. V případě zaměstnanců zastupovaných naším odborovým svazem jde o zaměstnance muzeí a galerií, knihoven, památkového ústavu, ochrany přírody v národních parcích či jeskyních, kteří však nejsou žádnými „státními úředníky“, ale specialisty v různých oblastech kultury a ochrany přírody. A rovněž zde platí, že stav zaměstnanců v těchto organizacích byl „optimalizován“ již během úsporných balíčků let 2009 až 2011, takže nyní se škrty budou muset dotknout základních a nezastupitelných zákonných činností a schopnosti organizací tyto úkoly profesionálně plnit. A bohužel některé kulturní organizace musí své zaměstnance propouštět, protože propad rozpočtu nemohou dofinancovat z jiných zdrojů.           

3.  Navrhovaný zákon o veřejných kulturních institucích (VKI) bude mít vážné negativní dopady jak na provoz kulturních institucí, tak na jejich zaměstnance. Zcela nevhodný je pak pro organizace spravující veřejné kulturní dědictví, protože půjde o soukromoprávní osobu podle občanského zákoníku a „otevře dveře“ privatizaci kulturního dědictví prostřednictvím aplikace zákona o insolvenci. Předkladatel zákona, Ministerstvo kultury, však i přes naše opakované apely tato rizika v zákoně neomezilo.

4.  Sociální dialog má pouze formální charakter: Ministerstvo kultury, ani vládní koaliční představitelé nejsou ochotni s námi vést opravdu funkční sociální dialog, který hledá řešení problémů a není pouze jednostranným oznamováním vládních a ministerských stanovisek.

Uvedou-li vládní strany všechny plánované kroky v život, dojde k tomu, že veřejnost již nebude dostávat všechny kulturní služby, které od veřejných kulturních organizací očekává. Až se tak stane, nevolejte k odpovědnosti ředitele a vedoucí pracovníky těchto institucí – ti se snaží i za této situace dělat, co je v jejich silách - ale politiky, kteří svými rozhodnutími tento stav přivodili.

Výše uvedené hrozby jsou skutečné a bezprecedentní, a proto je Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody společně s Unií orchestrálních hudebníků ČR zastupující „živé“ umění tak hluboce znepokojen.


Jak chceme spolupracovat na obhajobě české kultury?

                                   

Podporujeme iniciativu Unie orchestrálních hudebníků ČR

Nenechme kulturu utichnout!

Ta se nyní stává naším společným hlasem snažícím se oslovit politické zástupce, odbornou, ale také širokou veřejnost. Když to nepůjde jinak, budeme náš hlas postupně zesilovat.

Nechceme křičet, ale musíme být slyšet.

Pod hlavičkou této iniciativy jsou zveřejněny webové stránky www.nenechmekulturuutichnout.cz.

Iniciativa má také svou facebookovou stránku a instagramový profil. To vše proto, aby se ke klíčovým informacím mohla dostat jak odborná, tak široká veřejnost.

Na těchto kanálech budete průběžně informovaní o všem, co se děje – nebo neděje. Proto prosíme, abyste je začali sledovat a podpořili je svými „lajky“, komentáři a sdílením obsahu, nebo se o naše obavy podělili se svými poslanci, kteří budou nyní o zákonech hlasovat.

Tím ale nekončíme.

V průběhu září a října budeme bedlivě sledovat, jak se situace vyvíjí, a podle toho reagovat. V předběžném plánu máme drobnější akce na lokální úrovni, ale i větší, celonárodní aktivitu. Samozřejmě vám dáme vědět, jakmile bude v těchto krocích jasno.

A dopředu prosíme, abyste nás i v těchto krocích podpořili, jak jen budete moci.

Situace je vážná. Nepřeháníme.

Nadešel okamžik, kdy je nutné se ozvat. Prosíme, přidejte se k nám i vy. Sledujte naše kroky a zapojte se, jakkoli můžete.


Výkonný výbor OSPKOP


Nenechme kulturu utichnout!                                                                           

Copyright © 2011 - 2025 Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody
Copyright © 2011 - 2025 Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody