
ČMKOS předá Petičnímu výboru PSP ČR petici proti propouštění bez udání důvodu
Ve středu 22. května 2024 v 10 hodin předávají zástupci ČMKOS Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky archy petice proti propouštění bez udání důvodu.
Petice byla spuštěna v reakci na návrh Národní ekonomické rady vlády na zavedení takové právní úpravy, která by umožnila zaměstnavatelům propouštět zaměstnance bez udání důvodu. Část vládní koalice, především poslanci ODS, chtějí tuto změnu prosadit do nového zákoníku práce. Pro zástupce zaměstnanců a zaměstnankyň je taková úprava nepřijatelná, jelikož může vést k posílení diskriminace na trhu práce a především celkově ohrožuje postavení zaměstnanců a zvyšuje jejich nejistotu.
Petici podepsalo celkem 52563 osob.
Demonstrace ČMKOS dne 21. května 2024 zrušena
Ve světle událostí, které se odehrály 15. 5. 2024 na Slovensku, kde byl postřelen premiér, a se zřetelem k rozjitřené situaci v České republice, se Českomoravská konfederace odborových svazů rozhodla přispět k uklidnění situace tím, že ruší demonstraci svolanou na 21. května 2024.
Protestní akce ČMKOS 21. 5. 2024
Českomoravská konfederace odborových svazů pořádá v úterý 21. května 2024 ve 12:00 na Malostranském náměstí v Praze protestní akci.
Důvodem protestu jsou připravované změny v zákoníku práce a důchodová reforma.
Jsme proti:
- PROPOUŠTĚNÍ BEZ UDÁNÍ DŮVODU
- RUŠENÍ ZARUČENÝCH MEZD
- PRODLUŽOVÁNÍ ZKUŠEBNÍ DOBY
- ZKRACOVÁNÍ VÝPOVĚDNÍ DOBY
- PRODLUŽOVÁNÍ VĚKU ODCHODU DO DŮCHODU
Přidejte se k protestní akci 21. května 2024. Tím dáme všichni najevo, že nám na našich právech záleží. Společně jsme silnější!
PETICE ČMKOS PROTI PROPOUŠTĚNÍ BEZ UDÁNÍ DŮVODŮ - prodloužena
Vláda stále neupustila od nápadu na zavedení možnosti propouštět zaměstnance bez udání důvodu. Naopak: tlaky na zavedení takové právní úpravy sílí a ODS hledá podporu i u opozičních stran.
Situace je vážná. Proto se ČMKOS rozhodla prodloužit petici proti propouštění bez udání důvodu, a to do 15. 5. 2024.
Po tomto datu budou podpisové archy předány Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.
Všechny detaily k petici a propagační materiály najdete na stránce https://petice.cmkos.cz.
Prosíme, šiřte ji, mluvte o ní nejen se svojí členskou základnou. Jedná se o zásadní věc, která se týká všech pracujících.
Předsedou ČMKOS opět Josef Středula
Mimořádný sněm Českomoravské konfederace odborových svazů na svém pondělním jednání (25. 3. 2024) zvolil do funkce předsedy opět Josefa Středulu, novým místopředsedou se stal Jiří Vaňásek.
Kromě voleb se sněm věnoval také aktuální novele zákoníku práce, kterou schválila vláda a která ruší nejnižší úrovně zaručené mzdy. K tomuto kroku vlády sněm přijal odmítavé stanovisko a vyzval poslance, aby schválili úpravu této části zákoníku práce v podobě předložené do vlády Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Mimořádný sněm ČMKOS - 25. 3. 2024
V pondělí 25. 3. 2024 proběhne mimořádný sněm ČMKOS. Hlavním důvodem jeho konání je volba předsedy a místopředsedy ČMKOS, kteří povedou ČMKOS do řádného sjezdu v roce 2026, protože počátkem tohoto měsíce musel rezignovat na svou funkci dosavadní předseda Josef Středula a v následujícím týdnu oznámil rezignaci také místopředseda Vít Samek.
PETICE ČMKOS PROTI PROPOUŠTĚNÍ BEZ UDÁNÍ DŮVODŮ
V lednu letošního roku se objevil návrh na přijetí právní úpravy zákoníku práce, který by zaměstnavatelům umožnil propouštět zaměstnance bez udání důvodu. Tento návrh je součástí doporučení, která pro vládu zpracovala Národní ekonomická rada vlády (NERV). Propouštění bez udání důvodu by mohlo nepřijatelně ohrozit postavení zaměstnanců a zvýšit jejich nejistotu v tak zásadní existenční věci, jakou zaměstnání jistě je. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyslovila s návrhem na přijetí takovéto právní úpravy zásadní nesouhlas.
ČMKOS z tohoto důvodu organizuje „Petici proti propouštění bez udání důvodu“, jejímž prostřednictvím mohou nejen členové odborů, ale všichni zaměstnanci (a všichni občané) vyjádřit s návrhem na propouštění bez udání důvodu svůj nesouhlas. Petice je adresována Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Bližší informace včetně materiálů vysvětlujících postoje ČMKOS najdete na: https://petice.cmkos.cz.
Petici lze podepsat do 14. 4. 2024 buď:
- „klasicky“ v listinné podobě (petiční arch je připojen v příloze na výše uvedeném webovém odkaze) a vyplněné petiční archy pak následně odeslat na adresu: ČMKOS, Politických vězňů 1419/11, 110 00 Praha 1 (na obálku uveďte slovo „Petice“)
- nebo elektronicky (ti, kteří se rozhodnou podepsat petici elektronicky, musí disponovat některou z „identit občana“ – např. bankovní identitou) – elektronickou verzi petice najdete na gov.cz - Petice proti propouštění bez udání důvodu.
Předem všem moc děkujeme za sdílení a podpisy pod petici.
Nový instagramový profil ČMKOS - aktuální informace pro Vás
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) otevřela svůj nový profil na Instagramu - https://www.instagram.com/odborycz, kde můžete sledovat a sdílet zajímavé a užitečné informace o odborech, naší práci a událostech.
Protestní akce OS KOVO dne 22. 2. 2024
Českomoravská konfederace odborových svazů jednoznačně podporuje protestní akci Odborového svazu KOVO pořádanou dne 22. února 2024 v Ostravě.
Společně stojíme za tisíci zaměstnanci hutní společnosti Liberty Ostrava a dalších návazných firem. Výroba oceli, jejíž zánik by měl zásadní sociální dopady v moravskoslezském regionu musí být zachována. Je potřeba udělat vše proto, aby stávající situace byla urychleně vyřešena a nedopláceli na ni poctivě pracující lidé a jejich rodiny.
Vyzýváme vládu České republiky, aby se aktivně zapojila do řešení této velmi vážné situace a přiměla nejen vedení společností Liberty Ostrava, ale i Tameh Czech zasednout k jednomu stolu a domluvit se na jasných krocích vedoucích k zachování výroby a zachování pracovních míst.
Přijďte společně podpořit protestní akci!
Prohlášení ČMKOS k situaci v českém zemědělství
Českomoravská konfederace odborových svazů podporuje požadavky českých zemědělců směřující k řešení dopadů vysokých cen energií na jejich práci, na konkurenceschopnost České republiky a na životní úroveň obyvatelstva.
ČMKOS žádá, aby vláda České republiky přijala účinná ekonomická i sociální opatření, která by těmto nepříznivým dopadům zabránila. ČMKOS dlouhodobě požaduje, aby vláda přijala prorůstová opatření, která by urychleně nastartovala ekonomický růst a vyvedla zemi z prostředí vysoké inflace, poklesu reálných mezd a platů a obnovila přibližování České republiky k vyspělým zemím Evropské unie.
V oblasti zlepšování pracovních a sociálních podmínek ČMKOS požaduje:
- přiblížení minimální mzdy úrovni 50 % průměrné mzdy,
- přijetí úpravy dřívějšího odchodu do důchodu pro zaměstnance vykonávající namáhavé a rizikové práce,
- zabránění nevhodným zásahům do zákoníku práce zahrnujícím mj. zavedení výpovědi bez udání důvodu ze strany zaměstnavatele.
Věnujme se skutečným potřebám českých domácností a tomu, co naše občany v každodenním životě trápí!